říj05

Výběr nájemníků do bytu

Kategorie // Blog

Pan Brzobohatý je hrdým majitelem bytu, který hodlá pronajímat. Přál by si (ostatně jako každý pronajímatel), sehnat nájemníka, který mu z bytu neudělá kůlničku na dříví, nájem bude platit včas a nebudou s ním žádné problémy. Viděno očima škarohlída – holá utopie, my však budeme panu Brzobohatému držet pěsti, aby si do svého bytečku nenasadil žádnou škodnou.

V tom, jaký by měl být ideální nájemník, máme jasno, teď si pojďme říci, kde lze nájemníky sehnat. Jako ideální řešení se samozřejmě jeví rozhodit sítě mezi známé a „ulovit“ někoho na doporučení, nicméně úspěšnost této varianty nemusí být 100 %. Lze tedy využít dalších možností - sociálních sítí, internetu nebo služeb realitní kanceláře. Nájemník „dohozený“ realitní kanceláří může mít jakýsi punc serióznosti, nicméně v případě neprověřených zájemců je třeba mít se na pozoru a dát na vlastní instinkty, neboť v dnešní době plné rozličných vykuků může důvěřivý pronajímatel sednout na lep někomu, jehož přítomnosti ve svém bytě bude brzy hořce litovat.

Pana Brzobohatého tedy kontaktoval potenciální nájemník z kategorie „neprověřených“. Ať už tak učinil telefonicky nebo e-mailem, pan Brzobohatý by si mohl už z tohoto prvního  kontaktu učinit hrubý obrázek o tom, s kým má tu čest. Pokud byl kontakt telefonický, je dobré dát na první pocity, jaké v nás dotyčná osoba svým jednáním vyvolá. Pokud je telefonát veden slušnou formou, není důvod, proč si nedomluvit osobní schůzku. Totéž platí v případě, že nás potenciální podnájemník kontaktoval písemně. Pokud však jednáme s osobou, která vykazuje absenci základních pravidel slušného chování (telefonát), popř. množství hrubek  daleko přesahuje rámec naší vlastní „gramatické benevolentnosti“ (písemný kontakt), bude lepší nesnažit se pronajmout byt za každou cenu a raději vyčkat. Neplatící a jiným způsobem „zlobivé“ nájemníky je totiž poměrně nákladné vystěhovat (nemluvě o většinou nutné rekonstrukci, která bývá jedním z důsledků špatně zvoleného nájemníka).

Pan Brzobohatý měl ovšem štěstí a kontaktoval ho slušně vychovaný zájemce. Domluvili si termín první schůzky, která bývá většinou klíčová. Zájemce by se měl dostavit včas a pokud bude byt pronajat více osobám, měly by se schůzky zúčastnit všechny tyto osoby. První schůzka dává oběma stranám prostor k tomu, aby se vzájemně „oťukaly“ a zjistily si potřebné informace. 

S novým nájemcem, kterého ještě neznáme, se doporučuje sjednat dobu nájmu co nejkratší (např. 3-6 měsíců) s možností dalšího prodloužení. Tímto způsobem lze snížit rizika spojená s případným neplněním povinností ze strany nájemce. Smlouva by měla být uzavírána VŽDY na dobu určitou a v žádném případě se nedoporučuje ji stahovat z internetu, v případě nájemníků-zlobivců je totiž právníkem kvalitně sepsaná smlouva v podstatě jedinou pákou, kterou má pronajímatel v případě problémů v ruce.

Co se týče plateb nájemného, je jistější nechat si platit na měsíc dopředu, nikoliv za měsíc zpětně. Rovněž tak se doporučuje převést na nájemce platby za elektrickou energii a plyn, nájemce tak bude motivován šetřit energií, protože náklady ponese sám.

Nyní si pojďme v krátkosti říci, jaká kategorie bytů je vhodná pro jaké nájemníky. Obecně platí, že byty můžeme rozdělit do tří kategorií.

1) 1+1 (1+KK)

O tento typ bytů mají většinou největší zájem studenti a singles (lidé, kteří shánějí bydlení pouze pro sebe).

Negativa studentů:

  • v době prázdnin se odhlašují (= výpadek platby nájemného)
  • poměrně vysoký stupeň fluktuace (žijí od semestru k semestru)
  • náklady na opravy bytů užívaných studenty bývají vyšší (jó bohémský život něco stojí) ☺

V případě singles si byt pronajme buď žena nebo muž (jiná možnost se nenabízí ☺)

Pozitivum ženské nájemnice:

  • o byt se bude starat pečlivěji než muž

Negativum ženské nájemnice:

  • může být méně solventní než muž (dlouhodobé statistické výzkumy dokazují, že ženy mají stále nižší plat než muži)

2) 2+1 (2+KK)

Tento typ bytu je považován za nejvýhodnější investici, neboť ho lze pronajmout všem kategoriím nájemníků (studenti, singles, mladý pár, mladá rodina, postarší pár, který žije bez dětí).  Je také možné ho rozdělit a pronajímat jednotlivé pokoje zvlášť.

3) 3+1 (3+KK) a větší

Tento typ bytu si většinou pronajímají rodiny s dětmi.

Pozitiva „rodinných“ nájemníků:

  • Váš byt se stane jejich domovem, o který se budou dobře starat
  • „dlouhodobost“ (bývají spjati s místem bydliště s ohledem na vzdělávací zařízení, volnočasové aktivity…)

Jako v případě předchozí kategorie, i tento typ bytu je možné rozdělit a pronajímat jednotlivé pokoje zvlášť.

Všem potenciálním pronajímatelům přejeme hodně štěstí v tomto adrenalinovém podnikání ☺

VIDEO Z NEMOVITOSTI   Ve vyhlédavané lokalitě u přehrady v Brně Bystrci Vám navízíme...
Prodej velmi hezkého a prostorného bytu o dispozici 2+kk na ulici Bezručova, Brno - Staré...
Nabízíme exkluzivně k prodeji pěkný pozemek - zahradu v Kanicích, okr. Brno-venkov, cca...
Prodej stavebního pozemku s platným územním rozhodnutím na stavbu dvoupodlažního...
Graflunds
Realitní kancelář Graflunds nabízí