říj21

Proč někteří prodávající nechtějí RK

Kategorie // Blog

V minulém pojednání se nám snad podařilo přesvědčit pana Brzobohatého, že je výhodnější spolehnout se při určování ceny nemovitosti na zkušenosti realitního makléře a nepřipravovat se střílením ceny od oka o kupující, čas a v neposlední řadě i o peníze. Dnes se pokusíme zbavit pana Brzobohatého jeho předsudků týkajících se pomoci realitní kanceláře při samotném prodeji nemovitosti.

Pan Brzobohatý (dnes má bojovnou náladu, neboť musel uznat výhody pomoci realitního makléře při určování ceny nemovitosti) se s tím příliš nepáře: „Pro mě jsou realitní makléři osoby parazitující na nás nebohých prodávajících! To si to raději prodám sám. A basta.“ 

Na to makléř (ctě nepsané pravidlo, že zákazník má vždycky pravdu): „Na první pohled by se to snad i mohlo zdát, ale zkuste si, prosím, uvědomit, že provize, která je trnem v oku  veřejnosti (často zlehčující práci realitních makléřů), není nic jiného, než odměna makléře za úspěšně odvedenou práci, zakončenou zrealizovaným prodejem. 

Tato procentuální částka z kupní ceny zahrnuje nejen odměnu makléře, ale i právní a administrativní služby, poplatky spojené s inzercí a propagací, zápisem nemovitosti a dalšími úkony prováděnými v katastru nemovitostí, které by z valné části musel prodávající hradit sám. Navíc provizi na brněnském realitním trhu platí standardně kupující…

Pokud náš obchod dospěje ke zdárnému konci (a já věřím, že ano), a nemovitost bude prodána, domnívám se, že vám moje služba vydělá víc, než je výše mé odměny. Zjednodušeně řečeno, jsem schopen prodat vaši nemovitost za víc peněz a rychleji, než pokud byste si ji prodával sám.“

Pan Brzobohatý se ovšem nenechá jen tak zatlačit do kouta: „A co ta exkluzivní smlouva, ha?!?!? Chlapi v hospodě říkali, že když to podepíšu, podřežu si pod sebou větev a i kdybych si nakrásně sehnal kupce sám, nebude mi to nic platný!

Realitní makléř se nenechá vyvést z konceptu: “Dobře, že zmiňujete exkluzivní smlouvu.  Ta z nás dělá partnery a díky ní jsme schopni nabídnout vaši nemovitost do spolupráce většině realitních kanceláří na trhu. Tyto pak budou také svědomitě pracovat ve váš prospěch, neboť podmínky prodeje jsou smluvně ošetřeny a tím pádem nemůže dojít k žádným nepravostem. Uzavřená exkluzivní smlouva vám zaručuje, že budou splněny všechny závazky z ní vyplývající, a to jak pro vás, tak pro nás, a v neposlední řadě i pro kupujícího. Navíc pokud by chtěl vaši nemovitost koupit váš příbuzný nebo známý (i v době platnosti exkluzivní smlouvy), určitě bude možnost domluvit se na výši provize.

Pokud zájemce projeví o vaši nemovitost vážný zájem, realitní kancelář tuto nemovitost zablokuje složením zálohy a pokud ve finále vinou kupujícího z obchodu sejde, od každé seriozní realitní kanceláře dostanete část zálohy. To platí v případě, že realitní kanceláři vznikne nezpochybnitelné právo na smluvní pokutu.

Panu Brzobohatému pomalu, ale jistě docházejí argumenty, nicméně bojuje do posledního dechu: „A já vám prostě nevěřím. V dnešní době si kdejakej vykuk nechá vymazat záznam v trestním rejstříku, vyběhá si bezúhonnost, živnostňák na volnou živnost a tradá okrádat lidi.  A říká si realitní makléř…. Je vůbec ta vaše makleřina nějak dozorována seshora? A víte vy chytrej, jak dlouho musí jeden škudlit, aby si mohl dovolit koupit zrovna ten můj barák?!?!?

Realitní makléř (zastydiv se za všechny své nepoctivé kolegy): „Máte úplnou pravdu, ale na určité procento nepoctivců narazíte v každé branži. Na nepoctivost bohužel neexistuje žádný bič, ať už v podobě zákonů, nebo členství v různých spolcích, nepoctivý člověk buď je, nebo není. A bohužel o negativních zkušenostech se mluví a zásluhy bývají opomíjeny…

Každý realitní makléř úzce spolupracuje s právníky (advokáty), jejichž úkolem je zabezpečit obchod po právní stránce, a to nejen sepsáním vyvážených smluvních dokumentů, nýbrž i ošetřením výplat peněz tak, aby žádná ze smluvních stran nebyla znevýhodněna.

Realitní kancelář zajistí i prověření prodávané nemovitosti po majetkoprávní stránce a na základě zkušeností z dlouhodobé praxe je schopná řešit i nezvyklé případy, které mohou v průběhu realizace obchodu nastat. Dále úzce spolupracuje se stavebními inženýry a auditory, kteří jsou schopni odhalit i skryté vady na nemovitých věcech.

Co se týče daňových záležitostí, je realitní kancelář schopná nalézt ve spolupráci s daňovými poradci a auditory nejvýhodnější řešení pro daňového poplatníka. V případě zabezpečování financování má možnost zajistit pro klienta výhodnější úvěr.

Prioritním zájmem makléře je vydělat si peníze tak, aby nevznikly pochybnosti o proběhnuvším obchodě a aby každá ze zúčastněných stran byla spokojená.

VIDEO Z NEMOVITOSTI   Ve vyhlédavané lokalitě u přehrady v Brně Bystrci Vám navízíme...
Prodej velmi hezkého a prostorného bytu o dispozici 2+kk na ulici Bezručova, Brno - Staré...
Nabízíme exkluzivně k prodeji pěkný pozemek - zahradu v Kanicích, okr. Brno-venkov, cca...
Prodej stavebního pozemku s platným územním rozhodnutím na stavbu dvoupodlažního...
Graflunds
Realitní kancelář Graflunds nabízí