říj19

Přínos realitní kanceláře

Kategorie // Blog

Obchodování s realitami patří bezesporu mezi ty oblasti podnikání, u nichž se spousta lidí domnívá, že v nich může kdokoliv dělat cokoliv, i když nedisponuje odpovídajícími odbornými znalostmi. Tito samozvaní „odborníci“ mají pocit, že stačí nastudovat pár internetových stránek s realitními tipy a maturitu z obchodu s realitami mají úspěšně složenou. Zejména v oblasti podnikání s nemovitostmi jde ale o zásadní obchodní transakce s tak velkými finančními obnosy, že následky laického jednání mohou být opravdu fatální.

Jaké pro nás tedy plynou výhody, rozhodneme-li se využít při prodeji/koupi nemovitosti služeb realitní kanceláře?

1. Odbornost.

Realitní makléři jsou profesionálové, znají trh a jeho specifika. Dokáží poradit se stanovením prodejní ceny a mohou být prospěšní jak pro prodávající, tak pro kupující, a sice s ohledem na určení vhodné lokality či cílovou skupinu potenciálních zájemců.

2. Možnost oslovení velkého počtu zájemců.

Pokud člověk inzeruje nemovitost sám za sebe (bez asistence realitní kanceláře), nemůže se nabídka nemovitosti nikdy dostat  k tolika potenciálním zájemcům, neboť „soukromý prodejce“ si – na rozdíl od realitní kanceláře – nevede databázi poptávajících klientů. Realitní kanceláře zpracují prezentaci vaší nemovitosti včetně fotografií na profesionální úrovni. Nabídky průběžně aktualizují a často vydávají vlastní časopisy, které zdarma distribuují široké veřejnosti. Rovněž tak spolupracují s dalšími realitními kancelářemi, jejichž prostřednictvím mají možnost dostat se k dalším zákazníkům. Aby byl prodej co nejefektivnější, je třeba do zviditelnění vložit nejen úsilí, ale i nemalé finanční prostředky, které realitní kancelář poskytne prodávajícímu v rámci služeb zdarma. Pokud bude prodávající inzerovat nemovitost sám, ponese sám i veškeré náklady spojené s inzercí.

3. Úspora času (a nervů).

Spousta prodávajících se domnívá, že má čas na to, aby s každým potenciálním zájemcem o jejich nemovitost vedla dlouhé telefonáty a několikrát do týdne domlouvala termín prohlídky. Realitní kancelář vyřeší vše za vás.

Realitní kancelář vám rovněž tak pokryje všechna právní rizika, která by vás nakonec mohla stát víc, než služby realitní kanceláře. Kupujeme-li nemovitost, musíme si pohlídat, zda na ní např. nevázne zástavní právo, věcné břemeno nebo exekuce.

4. Administrativní a právní služby.

Realitní kancelář vám zajistí kompletní právní servis - vypracování smluvní dokumentace, včetně návrhu na vklad a následného vyřízení, finanční servis, poplatky za ověření podpisů, vypracování znaleckého posudku pro účely daňového přiznání, jeho vyhotovení a doručení na finanční úřad, asistenci během celého obchodu až po předání nemovitosti a s tím spojený přepis energií u dodavatelů služeb.

Tím však vše nekončí, na solidní realitní kancelář se i po uzavřeném obchodním případu můžete vždy v případě potřeby obrátit, ať už v případě řešení případných problémů či poskytnutí odborné rady. 

5. Úschova peněz.

Chcete-li mít při nákupu nemovitosti krytá záda, můžete využít možnost úschovy peněz na neutrální půdě (právník/notář), s tím, že peníze jsou pojištěny a nehrozí riziko zpronevěry. Prodávající je dostane až v okamžiku, kdy je proveden zápis vkladu vlastnického práva na kupujícího a jsou splněny všechny dohodnuté podmínky.

Realitní kancelář má svého, časem a množstvím případů prověřeného právníka/notáře, tudíž hrozí minimální riziko, že dojde k jakýmkoliv pozdějším komplikacím.

Jako v kterékoli jiné oblasti lidského podnikání, tak i v oblasti podnikání s realitami se najde spousta neumětelů, kteří se domnívají, že jsou experty na danou problematiku. Je na každém, aby pečlivě zvážil, na koho se obrátí a komu svěří svoji nemovitost, popř. své (často celoživotní) úspory.